al. J. Ch. Szucha 16/18
00-582 Warszawa
tel: (+48 22) 299 60 70
office@hrp.pl
  • BlogPodrobione produkty – co można znaleźć na półkach i jakie są skutki nabycia takich produktów dla konsumentów

Zdecydowana większość konsumentów jest świadoma występowania zjawiska kopiowania produktów, oznaczania ich podrobionymi znakami towarowymi oraz ich sprzedaży. Obecność na rynku podrobionych kosmetyków, odzieży czy obuwia jest dobrze zakorzeniona w powszechnej świadomości.  Podrabianie niektórych innych produktów może jednak być zaskoczeniem dla ich potencjalnych nabywców i prowadzić do nieświadomego nabycia towaru nieoryginalnego.

 Warto zaznaczyć, że obecność na rynku produktów podrobionych jest szkodliwa nie tylko dla samych producentów czy budżetu państwa, ale i dla konsumentów. A. Thon[1] już w 1934 roku wskazał, że „w znaku towarowym koncentruje się kapitał zaufania klienteli, jaki firma zdobywa często pracą dziesiątek lat. Z drugiej zaś strony dla konsumenta jest znak towarowy gwarancją, że otrzymuje towar już wypróbowany w obrocie, pochodzący od przemysłowca lub kupca, do którego odbiorca ma zaufanie. W tych warunkach nadużycia z zakresu znaku towarowego są z istoty swej działaniem na szkodę chronionego znakiem przedsiębiorstwa, jak i na szkodę konsumenta nabywającego towar w zaufaniu do znanego mu znaku towarowego."

Poniżej opisujemy przykładowe podrobione produkty, z którym zetknęliśmy się w praktyce oraz skutki ich nabywania.

Leki

Poważnym problemem jest podrabianie leków, które powstają często w przypadkowych, nie poddanych należytej kontroli, miejscach, a ich skład odbiega od normy. Podrobione leki zawierają zazwyczaj nieprawidłową dawkę substancji czynnej, nierzadko składają się też z substancji toksycznych. Podrabiane są m.in. leki na potencję, przeciwmalaryczne, a nawet onkologiczne. Według szacunków WHO, podrabiane leki mogą być odpowiedzialne za śmierć nawet miliona ludzi rocznie. Podrobione leki są dystrybuowane w większości za pośrednictwem internetowych kanałów sprzedaży (pseudoapteki).

Motoryzacja

Jak pokazuje praktyka, nagminnym zjawiskiem jest podrabianie oleju silnikowego oraz filtrów, w szczególności zaawanasowanych technologicznie produktów o wysokiej cenie. Oszczędność rzędu kilkudziesięciu złotych może być dla nabywcy pozorna. Podrobiony środek smarny cechuje się gorszymi właściwościami, w skrajnej sytuacji doprowadzając do kosztownej awarii silnika oraz osprzętu (m.in. turbosprężarka).

Prawdziwą plagą są również podrobione części zamienne, np. elementy zawieszenia. Produkty podrobione cechują się zazwyczaj obniżoną wytrzymałością, co z kolei może oznaczać konieczność przedwczesnej wymiany. Znane są również przypadki podrabiania felg, które cechowały się niewystarczającą odpornością mechaniczną. W praktyce oznacza to podwyższone ryzyko pęknięcia lub odkształcenia, co może prowadzić do dramatycznych skutków.

Nietrudno natknąć się też na podrobione żarówki lub tzw. żarniki wykorzystywane w oświetleniu samochodowym. Podrobione produkty mogą mieć nieprawidłową budowę, przez co nie da się ich wyregulować, nie mówiąc o nieprawidłowych parametrach oświetlenia i często niskiej żywotności.

Elektronika

Na dużą skalę podrabiana jest również elektronika Znane są przypadki podrabiania telefonów komórkowych (w tym rynkowych nowości) czy akcesoriów. W skrajnym przypadku podrobiona ładowarka do smartfona może spowodować jego zniszczenie lub nawet wywołać pożar. Na masową skalę podrabia się również dyski twarde, karty pamięci czy baterie. Zysk rzędu kilkunastu złotych może być dla właściciela niczym wobec utraty ważnych zdjęć.

 Odzież, obuwie, kosmetyki, akcesoria

Nietrudno znaleźć na rynku podrobione produkty marek uchodzących za luksusowe. W ślad za niską ceną idzie zazwyczaj wątpliwa jakość produktów. Czar prestiżu renomowanej marki może zniknąć już po pierwszym praniu. Co więcej, podrobione produkty w większości przypadków już na pierwszy rzut oka jednoznacznie wskazują na swoje pochodzenie i mankamenty jakościowe. Zazdrosne spojrzenie otoczenia szybko może zamienić się w uśmiech politowania.

Alkohole

Proceder podrabiania nie ominął również branży alkoholowej. Podrabiane są w szczególności mocne alkohole renomowanych producentów. O ile spożycie podrobionej whisky może pozostawić jedynie daleki od oczekiwanego posmak na podniebieniu konsumenta, o tyle nieświadoma konsumpcja alkoholu metylowego może mieć tragiczny finał.

Zabawki i produkty dla dzieci

Kolorowe zabawki odwołujące się do popularnych wśród dzieci bohaterów kreskówek również padły ofiarą zainteresowania nieuczciwych przedsiębiorców. Wiele z oferowanych produktów powstaje z materiałów nieodpowiednich dla dzieci. Łatwo trafić na produkty niebezpieczne (np. ostre krawędzie, odpadające małe elementy) czy szkodliwe (np. nieodpowiedni lakier).

Chemia gospodarcza

Nagminnym zjawiskiem jest podrabianie chemii gospodarczej, szczególnie proszków do prania. Sprzedaż takich produktów, opatrzonych zazwyczaj napisami w języku niemieckim, bazuje na silnie zakorzenionym przekonaniu o ich wyższej skuteczności w porównaniu do środków dostępnych w Polsce. W efekcie konsumenci otrzymują niemieckojęzyczne opakowania zawierające środki piorące czy czyszczące produkowane w przypadkowych miejscach, często odbiegająca jakością od oryginalnych produktów. 

 Jak uniknąć zakupu produktów podrobionych?

Ogólna reguła ostrożnościowa sprowadza się do zastosowania metody „3 x P” tj. price, place, packaging. Jeśli cena jest podejrzanie niska, produkt sprzedawany jest w wątpliwym miejscu, a opakowanie odbiega od oryginalnego produktu, dany towar jest najprawdopodobniej podrobiony.  

 

[1] A. Thon "Ochrona praw z rejestracji znaku towarowego" Gazeta Sądowa Warszawska nr 46,  12 listopada 1934r., Rok LXI, s. 685.

Adrian Nosal
radca prawny
Specjalizuje się w prowadzeniu sporów cywilnych oraz karnych. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, szczególnie w zakresie dochodzenia roszczeń o zapłatę.

Intellectual property
and media law professionals.

al. J. Ch. Szucha 16/18
00-582 Warszawa

tel: (+48) 22 299 60 70
tel: (+48) 579 066 338
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Copyright © 2020 - Hasik Rheims & Partners