• Blog

Rejestracja znaku towarowego - krótki przewodnik

Terytorialność ochrony

Każdy znak towarowy chroniony jest na określonym terytorium. Krajowe znaki towarowe chronione są na terytorium konkretnego kraju, natomiast znaki unijne na terenie całej Unii Europejskiej, tj. we wszystkich Państwach Członkowskich. Możliwe jest również zgłoszenie znaku w ramach procedury międzynarodowej. Zgłaszający może wówczas wybrać konkretne kraje lub większe terytoria (jak np. Unia Europejska), w których znak będzie chroniony. Jest to jednak najbardziej skomplikowana i kosztowna procedura.

Podmioty skupiające swoją działalność na terenie Unii Europejskiej najczęściej decydują się na rejestrację znaku towarowego:

  • w konkretnych Państwach Członkowskich albo
  • na terenie całej Unii Europejskiej.

Czytaj więcej

Spadek wartości nieruchomości a OOU - uwagi na tle ostatnich uchwał SN

Sąd Najwyższy wydał 7 i 29 kwietnia 2022 r. uchwały III CZP 80/22 oraz III CZP 81/22. Oba orzeczenia, choć nie doczekały się jeszcze uzasadnienia, wywołały ożywioną dyskusję na gruncie spraw związanych z odszkodowaniami w związku z ustanowieniem obszarów ograniczonego użytkowania (OOU) wokół krajowych portów lotniczych. Przywołane orzeczenia zostały z aprobatą przyjęte przez zarządców lotnisk, którzy widzą w nich potwierdzenie swoich tez lansowanych w tysiącach postępowań cywilnych. Z drugiej strony pojawiły się już krytyczne głosy co do uchwały.[1] R.pr. Tomasz Długozima podniósł, iż „Stanowisko SN wyrażone w tej uchwale nie zasługuje na aprobatę ze względu na zbyt wąskie zdefiniowanie, czym jest ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości, który determinuje w ogromnym stopniu jej wartość. Znakomitym miernikiem skali zmiany dopuszczalnego wykorzystania nieruchomości jest jej wpływ na cenę rynkową. Gdyby samo objęcie nieruchomości obszarem ograniczonego użytkowania nie wpływało negatywnie na sposób korzystania z nieruchomości, to nie doszłoby do zmniejszenia jej wartości (…)

Czytaj więcej

Muzyka w grach komputerowych

Na początku 2022 roku fanami gier Nintendo wstrząsnęła informacja o zamknięciu kanału na YouTube użytkownika GilvaSunner. Dzięki niemu mogli oni słuchać muzyki z takich kultowych gier Nintendo jak Legend of Zelda czy Super Mario. Muzyka ta nie była nigdzie indziej dostępna, można jej było posłuchać, jedynie grając w samą grę.

Czytaj więcej


Intellectual property
and media law professionals.

al. J. Ch. Szucha 16/18
00-582 Warszawa

tel: (+48) 22 299 60 70
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W sprawach podrobionych znaków towarowych prosimy pisać na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ul. Marokańska 2s lok 4
03-977 Warszawa

tel: (+48) 579 066 338
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Copyright © 2020 - Hasik Rheims & Partners